Sıla’nın “Yeni Ay” “Vaziyetler”i Hayra Alamet! | Her Yerde Müzik - v2.0
0

Sıla’nın “Yeni Ay” “Vaziyetler”i Hayra Alamet!

19/02/2014

sila_yeni_aySon yılların en başarılı isimlerinden Sıla‘nın beşinci stüdyo albümü “Yeni Ay” Sony Music etiketiyle yayımlandı. Yine ağırlıklı olarak aynı zamanda albümün prodüktörlüğünü de üstlenen Sıla ve Efe Bahadır imzalı şarkılardan oluşan çalışmada bir şarkıda Gece grubunun solisti Can Baydar‘ın, bir şarkıda da Yeni Türkü, Eşref Vakti ve Rubato’dan tanıdığımız Fatih Ahıskalı‘nın imzası bulunuyor. Kayıtları Babajim ve Sierra Stüdyoları’nda yapılan albümün mastering’ini ise daha önce Adele, Marc Anthony, Maroon 5, Pink ve One Direction gibi dünyaca ünlü isimlerin yanı sıra Grammy ödüllü albümlerde de çalışan Tom Coyne üstlendi. Fotoğraflarını Ergin Turunç‘un çektiği albümün kartonet tasarımını ise Gözde Mutluer hazırladı. “Yabancı” şarkısı ile açılan albüm aynı şarkının Bedük tarafından hazırlanan versiyonuyla kapanıyor.

Sıla, müzikal kariyerinde kendisini yalnız bırakmayan ve hep yanında olan dinleyicilerine bir sürpriz yapıyor. “Yeni Ay” albümünde yer alan şarkıların demolarını da ikinci bir CD’de biraraya getiren Sıla, bu albümde dinleyicileri şarkıların tüm hazırlık sürecine dahil ediyor.

Albümün çıkış şarkısı “Vaziyetler”, dijital platformlarda açılmasından yalnızca birkaç saat sonra dünyanın en büyük dijital platformlarından biri olan iTunes’da en çok indirilen single olurken, 18 Şubat’ta müzik marketlerdeki yerini almadan önce ön siparişe açılan “Yeni Ay” albümü de en çok satan albüm olarak zirvedeki yerini aldı. Emre Akay yönetmenliğinde çekilen ve oyuncu Ozan Akbaba‘nın rol aldığı “Vaziyetler” klibininin ekranlarda yayınlanmaya başlamasıyla birlikte “Sıla – Vaziyetler” en çok konuşulan konu olarak Twitter’da dünya gündemine girdi. “Vaziyetler” şarkısının video klibi bir hafta içerisinde 1.500.000’den fazla izlendi.

Editörün Yorumu: Sıla albümü her zaman hem sektörde hem dinleyicilerde heyecan yaratır çünkü kendisi artık tartışılmaz bir markadır. “Vaveyla” albümünde daha modern bir sound benimseyen Sıla eski sound’unu bekleyenleri mutlu edemedi belki ama bu albümde ikisinin ortasını bularak genelin daha çok seveceği bir albüme imza attı. İlk albümünden ardından yıllar sonra ilk kez hareketli bir şarkıyla çıkış yaparak da ters köşe yaptı. Bence doğru da yaptı bu albümün diğer Sıla albümlerinden en büyük farkı nedir derseniz; bu kez hareketli şarkıların da çok başarılı olması derim. Sıla her zaman slow ve orta tempolu şarkılarda ustalığını konuşturup, “Yara Bende”, “İnşallah”, “Sevişmeden Uyumayalım”, “Boşver”, “Oluruna Bırak”, “Boş Yere”, “Zor Sevdiğimden”, “Vur Kadehi Ustam” gibi onlarca hite imza atmıştır ama ben “…dan Sonra” ve “Kafa” dışındaki hareketli Sıla şarkılarını sevmem, nitekim kendisi de kliplendirme gereği duymamıştır. Ancak bu albümde “Vaziyetler”, “Reverans” ve “Doldur”un gayet eli yüzü düzgün şarkılar olması albümün büyük artılarından… “Saki” patlamaya hazır bir Sıla bombası, “Reverans” albümün en iyilerinden, “Sevgili Kaybım”, “Yeter” ve “Merhabalar” ise kişisel favorilerimden… Şu sıralar her yerde duyduğumuz “Vaziyetler”i bir kenara koyarsak, bu albümde genel itibarıyla en çok “Saki”, “Yeter” ve “Hediye” şarkılarının parlayacağını düşünüyorum.

Deniz Değerli

Sıla – Yeni Ay / İNDİR (iTunes)

Vaziyetler

Darıldım sonra barıştım
Hayat kısa yol uzun be narin
Bilenlere de danıştım
Hiçbiri ne alim ne zalim

Aman yine mi olmamış
Devam tamam olmamış
Çilem daha dolmamış

Bu vaziyetler hayra alamet değil de
Durdum düşündüm
Yine niye beni buldu eziyetler
Aklımı nerede düşürdüm?

Başa bela bağlanıyorsan
Ah be sakat bir de dağlanıyorsan
Mutluysan amenna
Şarkılardan hal tutmuyorsan

*Yeni Ay
1) Ayın güneş hizasından yeni ayrıldığı andır. İncecik görünümü ile güneşin batışından kısa bir süre sonra batıda görülür. Ay, dünya ile güneş arasında olduğundan güneşe dönük olan parlak yüzü dünyadan görülmez.
2) Eskiye ait olan her şeyi siler ve yeni bir döngüyü selamlar. Başlangıçları müjdeler.
3) Bundan binlerce yıl önce yaşamış insanlar ayın Tanrıça olduğunu sanıyor, insanlara uğur ve zenginlik getirdiğine inanıyorlardı. Günümüzde yeni ay çıktığında dilek tutup önce aya sonra sevdiğinin yüzüne bakmak ya da altına el sürmek burdan gelir.

Paylaş

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Google Plus
  • Pinterest
  • FriendFeed
  • Tumblr
  • Print
  • Email

Bunları da Okuyun